Augmentin za nízkou cenu v České republice

Augmentin je silné antibiotikum, které se používá k léčbě nejrůznějších bakteriálních infekcí. Tento lék působí na mnoho bakteriálních infekcí, ale neléčí infekce způsobené viry, jako je běžné nachlazení nebo chřipka. Informace o léčbě nachlazení a chřipky naleznete zde.

Může být obtížné najít lékaře, který nikdy Augmentin neužíval. Terapeuti, pediatři, urologové, gynekologové, ORL lékaři – lékaři všech specializací nepředstavují svou praxi bez antibiotik. Kromě toho se v mnoha protokolech pro léčbu různých onemocnění.

A pacienti i lékaři vnímají Augmentin jako moderní antibakteriální prostředek. Mezitím je tento lék na trhu již desítky let.

Kombinaci amoxicilinu a kyseliny klavulanové, která se stala základem přípravku Augmentin, vyvinuli v letech 1977-1978 vědci britské společnosti Beecham. Později, v roce 1984, získal farmaceutický gigant patent na původní Augmentin. Dnes lék nadále vyrábí firma GlaxoSmithKline, pravopreemenik Beecham. WHO – Světová zdravotnická organizace – Augmentin je zařazen na seznam základních léčiv.

Obliba tohoto léku ve světě je tak vysoká, že patří mezi deset nejprodávanějších antibiotik. Zpětná vazba od pacientů a lékařů na přípravek Augmentin je téměř jednomyslná a jen potvrzuje všeobecnou lásku k tomuto léku.

Koupit Augmentin

Jaká je cena tablet Augmentin na Euro-Augmentin.com?

Antibiotikum Augmentin si můžete koupit bez lékařského předpisu online v naší lékárně. Podívejte se na naše ceny, vyberte si dávku, kterou potřebujete, a objednejte si ji ve své lékárně.

Cena přípravku Augmentin 1 g tablety

10€35.92
20€56.17
30€76.42
60€137.17
90€197.92
120€258.68
180€380.19
270€562.44

Cena přípravku Augmentin 625 mg tablety

30€58.52
60€89.39
90€120.26
120€151.12
180€212.86
270€305.47

Cena přípravku Augmentin 375 mg tablety

30€46.07
60€68.51
90€90.96
120€113.41
180€158.30
270€225.64
360€292.99

Složení a forma uvolňování přípravku Augmentin

Amoxicilin je polosyntetické penicilinové antibiotikum se širokým spektrem účinku. Je téměř analogem ampicilinu, který se liší pouze drobnými strukturními změnami v chemickém vzorci. Struktura obsahuje amoxicilin Augmentin ve formě trihydrátu.

Kyselina klavulanová – produkt fermentace grampozitivní bakterie Streptomyces clavuligerus. Tato látka je součástí přípravku Augmentin jako draselná sůl.

Každá tableta je potažena ochrannou vrstvou, která chrání účinnou látku před agresivním působením kyseliny chlorovodíkové v žaludku.

Někdy lékaři předepisující Augmentin uvádějí celkovou dávku antibiotika a kyseliny klavulanové. Často můžete najít například recept s podobným obsahem: Tab. Augmentin 1000 mg. Je zřejmé, že lékař má k dispozici průměrnou formu uvolňování antibiotik obsahující 875 mg amoxicilinu a 125 mg kyseliny klavulanové. Platí první i druhý způsob dávkování.

Lze pilulku Augmentin rozdělit?

U některých tablet přípravku Augmentin, zejména u dávky 500 mg (675 mg včetně klavulanátu), existuje riziko zkřížení. Mnoho pacientů zjistí, že riziko odloučení je nutné pro tabletu snížit dávku.

Z ekonomického hlediska je to samozřejmě opravdu výhodné. Cena například 250 mg tablet Augmentinu je totiž mnohem vyšší než polovina 500 mg tablety. Výrobce však ve skutečnosti varuje, že riziko křížové aplikace pro výběr není nižší dávka. Rizikové tablety Augmentin plní spíše estetickou funkci. Dělení tablet se nedoporučuje: pokud se po potahové vrstvě zničí a obsah tablety může reagovat s kyselinou chlorovodíkovou v žaludku.

Lékárníci navíc dbají na to, že rozlomení rizikových tablet na dvě části, aby bylo možné předvídat obsah účinných látek vzniklých v půlkách, je téměř nemožné. A pravděpodobnost, že obě strany tablety mají stejné dávkování, je spíše iluzorní.

Proto nefilozofujte. Augmentin naštěstí rozlišuje formy s bohatým uvolňováním a každý pacient bez ohledu na věk a hmotnost si může vyzvednout požadovanou dávku.

Ochrana proti amoxicilinu klavulanátu nebo proč?

Mnoho pacientů se ptá, jakou funkci má kyselina klavulanová? Co vstupuje do jiné látky?

Skutečnost je taková, že během používání antimikrobiálních látek se mnoho mikroorganismů naučilo odolávat působení léků. Záludné bakterie ve snaze zachovat životní funkce oceli produkují enzym, který antibiotikum ničí. Přípravky penicilinu a cefalosporinu obsahující beta-laktamový kruh jsou tedy inaktivovány penicilinázovým účinkem, který produkují některé mikroorganismy.

Vědci tuto schopnost bakterií objevili ihned po vytvoření amoxicilinu. Rychle byla nalezena “protilátka”, kterou se stala kyselina klavulanová. Jeho struktura je podobná struktuře beta-laktamových penicilínů.

Kyselina klavulanová inaktivuje beta-laktamázy (skupina enzymů, včetně penicilinázy) tím, že blokuje aktivní místa těchto enzymů. Kyselina klavulanová v antibakteriálních lécích má tedy ochrannou funkci. Neumožňuje antibiotiku zničit bakterie, a tak si zachovává svou fyzikální a chemickou strukturu, a tím i farmakologický účinek.

Je třeba poznamenat, že ne všechny mikroorganismy produkují penicilinázu. Proto se dosud k léčbě onemocnění způsobených citlivými bakteriemi úspěšně používá nechráněný amoxicilin.

Jak přípravek Augmentin účinkuje?

Augmentin funguje tak, že kombinuje sílu dvou silných léků, kterými jsou amoxicilin a klavulanát.

Amoxicilin je analog ampicilinu, který je odvozen od základního jádra penicilinu. Tento lék je sám o sobě účinný proti grampozitivním i gramnegativním bakteriím, které mají společnou fyzikální strukturu. Struktura konkrétní bakterie často určuje, který lék bude proti ní nejúčinnější.

Klavulanát je inhibitor beta-laktamázy; inhibitory beta-laktamázy ve skutečnosti nejsou antibiotika, ale pomáhají blokovat enzymy, které často přispívají k rezistenci na antibiotika. Díky přidání blokátoru beta-laktamázy k amoxicilinu je Augmentin schopen překonat mnoho bakterií rezistentních vůči antibiotikům. Díky tomu je Augmentin širokospektrým antibiotikem, protože je schopen léčit mnoho různých infekcí.

Spektrum aktivity a farmakologický účinek

Působením přípravku Augmentin se mnoho citlivých grampozitivních a gramnegativních bakterií, včetně :

 • Staphylococcus aureus, včetně kmenů produkujících beta-laktamázu;
 • Streptococcus ;
 • Neisser, původce kapavky;
 • E. coli, včetně kmenů produkujících beta-laktamázu;
 • Enterobakterie ;
 • Klebsiella ;
 • Moraxella;
 • Proteus.

Kromě toho se uvádí, že kmeny Staphylococcus aureus rezistentní vůči meticilinu, které způsobují nebezpečné nemocniční infekce, jsou citlivé na Augmentin.

Mechanismus účinku amoxicilinu je velmi jednoduchý. Blokuje syntézu buněčné stěny mikroorganismu citlivého na antibiotika, a tím působí baktericidně.

Farmakologické účinky v přípravku Augmentin má pouze jedna účinná látka – amoxicilin. Kyselina klavulanová nemá antibakteriální účinky.

Indikace k použití

Indikace pro podání přípravku Augmentin – je zánětlivé onemocnění, které způsobují patogeny citlivé na amoxicilin. Již jsme se zmínili, že Augmentin patří mezi léky volby při léčbě mnoha infekčních onemocnění. Pokusme se uvést hlavní indikace pro použití tohoto opravdu silného antibiotika:

 • Infekce horních cest dýchacích, jako je bronchitida (zánět průdušek), pneumonie (současný zánět průdušek a plic), pneumonie (zápal plic), plicní abscesy (vředy);
 • Orofaryngeální infekce: bakteriální tonzilitida (angína), faryngitida, stomatitida;
 • ORL infekce: zánět středního ucha, sinusitida;
 • Kožní infekce: bakteriální odřeniny a jiná onemocnění způsobená beta-laktamázu produkujícími kmeny Staphylococcus aureus, Klebsiella a E. coli;
 • Infekce močopohlavního systému: cystitida (zánět močového měchýře), pyelonefritida (zánět ledvin), uretritida (zánět močové trubice);
 • Pánevní infekce, včetně poporodních, potratových a jiných zákroků;
 • Nemoci, které se přenášejí pohlavním stykem: kapavka, syfilis;
 • Pooperační infekce;
 • Osteomyelitida – zánět kostní tkáně.

Kdy užívat Augmentin

Komplex amoxicilinu a klavulanátu draselného se dokonale vstřebává. Jednu hodinu po perorálním podání je v krvi přítomna maximální koncentrace antibiotika.

Rychlost vstřebávání a distribuce hlavní účinné látky – amoxicilinu – je stejná bez ohledu na jídlo. Dávkovací schéma klavulanátu draselného má však stále svou hodnotu. V klinických studiích bylo zjištěno, že vstřebávání kyseliny klavulanové je mnohem vyšší, pokud se užívá s jídlem, než nalačno.

Vědci společnosti GlaxoSmithKline provedli studii farmakokinetiky léku. Bylo zjištěno, že relativní biologická dostupnost přípravku Augmentin se významně snižuje, pokud je lék podán perorálně 30 a 150 minut po snídani s vysokým obsahem tuku.

Farmakodynamická studie vypracovala jednotné pokyny pro podávání tablet a suspenzí Augmentinu dětem. Aby tedy maximální dávka léku dosáhla cílového bodu, musí být lék podán na začátku jídla.

Použití přípravku Augmentin

Především bych rád zdůraznil, že Augmentin je referenčním přípravkem při léčbě onemocnění orofaryngu, horních a dolních cest dýchacích, způsobených především grampozitivními mikroorganismy. Spektrum přípravku je tak široké, že dokáže pokrýt téměř všechny patogeny.

Bohužel mnoho terapeutů rádo “pokrývá” dvě nebo dokonce tři antibiotika. Často tak bdělý lékař ujistí ambulantní a dokonce i nemocniční léčbu zápalu plic. Léčebný režim nekomplikovaného zápalu plic je proto “vysoce nadstandardní” a obsahuje řadu antibiotik, včetně Augmentinu. Zvláště působivá je kombinace intravenózních a tabletových forem různých antibakteriálních léčiv.

Pacienti si ani neuvědomují, že dobře zvolený Augmentin nevyžaduje přidání dalšího antibiotika. Aktivita amoxicilinu proti Streptococcus pneumoniae (hlavnímu původci pneumonie) je mnohem lepší než aktivita ampicilinu a benzylpenicilinu. Proto lze ve většině případů pneumonie způsobené kmeny se střední citlivostí k ampicilinu a benzylpenicilinu použít Augmentin jako monoterapii.

Při léčbě infekcí urogenitálního traktu (záněty ledvin, močového měchýře, pánevních orgánů) se za léky volby stále považují fluorochinolonová antibiotika. Užívání této skupiny léčiv je však u dětí kontraindikováno. Proto lze u dětských pacientů s takovými infekcemi použít Augmentin.

Správné dávkování pro děti

Podle návodu k použití přípravku Augmentin u dětí závisí úprava dávkování na věku dítěte.

Kojenci do tří měsíců věku

Močový systém dětí tohoto věku ještě není plně funkční, takže eliminace (vylučování) standardních dávek přípravku Augmentin může být obtížná. Proto je doporučená dávka 30 miligramů léku na kilogram tělesné hmotnosti denně. Četnost příjmu – dvakrát denně, tj. každých 12 hodin.

Děti starší tří měsíců

Od tohoto věku může lékař předepsat dvě verze suspenze pro děti:

Augmentin 200 mg v 5 ml Augmentin 400 mg v 5 ml aplikovaný dvakrát denně každých 12 hodin.
Augmentin 125 mg v 5 ml Augmentin 250 mg v 5 ml aplikovaný třikrát denně – každých 8 hodin.
Většina odborníků dává přednost 12hodinovému pozastavení. Očekává se, že tyto přípravky způsobují průjem s mnohem menší pravděpodobností než 8hodinová suspenze Augmentinu.
Je však třeba mít na paměti, že Augmentin 200 mg a 400 mg suspenze v přípravku obsahují aspartam, takže je zakázáno je používat u pacientů s fenylketonurií.

Pokusme se pochopit, jak vypočítat dávku přípravku Augmentin pro děti.

V návodu k použití je uvedeno, že :

Dávkování přípravku Augmentin 12 hodinová suspenze pro děti vychází z dávky 45 mg/kg tělesné hmotnosti u těžkých infekcí a 25 mg/kg – u méně závažných případů;
8hodinová suspenze Augmentin určená v dávce 40 mg/kg v těžkých případech a 20 mg/kg – v lehkých případech.
Pod pojmem “těžká infekce” se rozumí zánět středního ucha, infekce dolních cest dýchacích (zápal plic), zánět vedlejších nosních dutin a poruchy s příznaky těžké intoxikace a světla.

Zde je příklad. Pokud dítě váží 8 kg, průměrná závažnost bronchitidy potřebuje Augmentin 200 mg denně, rozdělený do dvou dávek. Za předpokladu, že 5 ml hotové suspenze obsahuje 200 mg antibiotika, mělo by dítě dostávat 2,5 ml léku každých 12 hodin.

Děti vážící 40 kg nebo více

U dětí ve starší věkové skupině se Augmentin dávkuje podle doporučení pro dospělé.

Na závěr popisujeme standardní dávku přípravku Augmentin; rádi bychom zdůraznili důležitost rady kompetentního lékaře. Navzdory někdy podrobnému popisu výpočtu dávky pro děti v návodech nebo článcích o přípravku Augmentin je nejlepší nepouštět se do samostatné činnosti při volbě dávek a přenechat otěže odborníkovi. Pouze lékař může správně posoudit závažnost onemocnění vašeho dítěte a zvolit správnou dávku antibiotika. Mějte to na paměti a nepřeceňujte své schopnosti. Vždy také zkontrolujte návod k použití, který je přiložen přímo k léku.

Dávkování pro dospělé

U dávek pro dospělé je situace mnohem jednodušší. Je však třeba vzít v úvahu závažnost onemocnění.

Pro použití tablet Augmentin je popsán návod na standardní dávku pro dospělé 500 mg každých 12 hodin nebo 250 mg – každých 8 hodin.

Při léčbě závažnějších onemocnění a infekcí dolních cest dýchacích se dávka přípravku Augmentin zvyšuje na 875 mg každých 12 hodin nebo 500 mg každých 8 hodin.

Dospělí, kteří mají potíže s polykáním celých tablet, mohou místo přípravku Augmentin 500 mg užívat 125 mg nebo 250 mg suspenzi. V tomto případě 875 mg tablety nahrazují suspenzi Augmentinu obsahující 200 nebo 400 mg antibiotika.

Alergie na penicilin: Nenechte si ujít!

Hlavní kontraindikací užívání přípravku Augmentin je alergická reakce na penicilinová antibiotika.

Během postmarketingových studií přípravku Augmentin, které probíhají již přibližně 30 let, byla zaznamenána řada závažných případů individuální přecitlivělosti na tento lék. Byla u nich prokázána anafylaktická reakce na penicilinové antibiotikum, amoxicilin.

Rád bych uklidnil pacienty, kteří o alergiích stále nic nevědí. Ve všech případech se jednotlivé reakce na Augmentin vyskytly u pacientů s alergií na penicilin nebo jiné lékové alergeny v množství větším než dvě.

Všimněte si také zkřížené citlivosti penicilinových a cefalosporinových antibiotik. Pokud má pacient v anamnéze alergii, například na ceftriaxon, je pravděpodobnost reakce na Augmentin velmi vysoká. V takových situacích se riziko jednoduše nevyplatí – je mnohem jednodušší a bezpečnější zvolit antibiotikum z jiné skupiny.

Kontraindikace

Pokusme se uvést hlavní kontraindikace užívání přípravku Augmentin:

 • Alergická reakce na penicilinová nebo cefalosporinová antibiotika;
 • Abnormální funkce jater při léčbě Augmentinem v minulosti (tj. předchozí příjem přípravku);
 • Idiosynkrazie složek přípravku Augmentin;
 • Infekční mononukleóza. Chybné podání penicilinu u tohoto onemocnění (pozn. virového onemocnění) vede ke vzniku charakteristické vyrážky.

Během těhotenství a kojení je přípravek Augmentin podmíněně povolen. Tato poněkud vágní věta znamená pouze to, že nebyl proveden dostatečný počet klinických studií zkoumajících vliv léku na průběh těhotenství. Lék nepochybně prochází placentární bariérou a přechází do mateřského mléka.

Vzhledem k extrémně nízké toxicitě a širokému spektru antibiotik je však právě Augmentin lékem volby pro léčbu mnoha infekčních onemocnění u těhotných a kojících žen.

Nežádoucí účinky

Pokusíme se uvést hlavní nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout během léčby přípravkem Augmentin nebo po ní:

Střevní dysbióza
Takzvaná “dysbióza”, které se obáváme od lékařů a lékárníků, se někdy skutečně po léčbě antibiotiky rozvíjí. V medicíně se tento jev nazývá pseudomembranózní kolitida. Důvodem této komplikace je, že léčba antibiotiky může změnit normální střevní flóru. Tyto oportunní mikroorganismy se mohou začít množit a produkovat toxiny.

Studie ukazují, že hlavní příčinou kolitidy spojené s léčbou antibiotiky je toxin produkovaný klostridiemi. Průjem, který je často jediným příznakem komplikací, může být různě závažný, ve většině případů od mírného až po závažný. Ta se nejčastěji vyskytuje u pacientů s imunodeficitem.

Průjem spojený s podáváním antibiotik se vyskytuje v průměru u 9 % pacientů, kteří dostávají Augmentin.

Abnormality jaterních funkcí
Negativní účinek Augmentinu na játra a žlučové cesty je zaznamenán v méně než 5 % případů. Zároveň se u většiny pacientů po vysazení antibiotika funkce hepatobiliárního systému sama obnoví.

Ve vzácných případech byla hlášena závažná porušení, která vedla k poškození jaterní tkáně. Například společnost GlaxoSmithKline potvrzuje zprávu o úmrtí v důsledku hepatotoxického účinku Augmentinu. Spěcháme však uklidnit pacienty, kteří si ji vzali k srdci. Pravděpodobnost takové reakce se blíží nule – je možná pouze u jednoho z jejich 4 000 000 pacientů!

Aby se však předešlo komplikacím při dlouhodobé léčbě přípravkem Augmentin, doporučují odborníci pravidelné sledování jaterních funkcí.

Dermatitis llergica
Pravděpodobnost vzniku dermatologických lézí během léčby přípravkem Augmentin je 3 %. Obecně tyto příznaky nevyžadují přerušení podávání antibiotika a testují se na konci léčby.

Nevolnost a zvracení